חיפוש
  • Ayelet Mallis Cohen

תכנית בנין עיר מה זה ? תב"ע מה זה ?

תכנית בנין עיר או בראשי תיבות-תב"ע, היא תכנית אדריכלית אשר מכילה תכנון ברמה עירונית.

מקור המונח "תוכנית בניין עיר" בפקודת בניין ערים מנדטורית.


התכנית כשמה כן היא - תכנון ערים ותכנון של פתוח עירוני ואזורי. התכנון יכול להתמקד בתחומים ספציפיים כמו התחדשות עירונית, שיקום שכונות, התייחסות מיוחדת לסביבה הקרובה לים, פיתוח קהילתי, עקרונות אקולוגיים, וכדומה.


התכנית כוללת יחידת קרקע מוגדרת- חלקה אחת, רחוב שלם, שכונה או אפילו רובע שלם.

למשל, בעיר תל אביב, בשנים האחרונות, אושרו תוכניות רובעים 3 ו- 4 (רובעים 5 ו-6 עדיין בתהליך).


התכנון האדריכלי מתייחס להגדרת החללים העירוניים- המרחב הציבורי שבו כולנו מסתובבים- הרחוב, הכיכר, מפגשי רחובות, טיילת, גנים ציבוריים, שדרות וכדומה.


התכנון האדריכלי מתורגם לשני מסמכים עיקריים של התב"ע- תשריט ותקנון, ואליהם לעיתים מצורפים גם נספחים, כמו נספח תנועה או נספח נוף.


תשריט- התשריט הינו תכנית אדריכלית של החלק הכלול בתכנית, ובו מוצגים המרחבים הציבוריים והמרחבים הפרטיים, השימושים השונים כמו למשל מגורים, מבנה ציבור, גנים- שטח פתוח ציבורי (שצ"פ) ודרכים, גבולות השטחים המותרים לבניה (קווי בנין) וכדומה.


תקנון – התקנון משלים את התכנית, ומגדיר באמצעות טקסט הנחיות לתכנון אדריכלי.

בין היתר, מוגדרות זכויות בניה המוקנות לחלקות הכלולות בתחומה- למשל, מהו השטח העיקרי המותר, מהם שטחי השירות המותרים, מספר קומות, צפיפות (כמות יחידות דיור לדונם, או כמות יחידות דיור כללית מותרת), תכסית (שיעור כיסוי הקרקע המותר), ועוד.


מקווה שהמאמר אכן הצליח להבהיר את הנושא. אני עומדת לרשותך בכל הקשור לתכנית בנין עיר, בכל קנה מידה, ואשמח להעמיד לרשותך את נסיוני הרב בתחום.


מוזמנים להרים טלפון בכל נושא שקשור לנדל"ן, מקרקעין, אדריכלות, תכנון ובניה ועיצוב פנים.

שלכם, אילת מליס כהן, ארכיטקטית 054-4558123


ניתן להרשם למידעון שלי, אני לא מציפה אתכם במיילים, אלא שולחת רק מידע חשוב, אז כדאי. ההרשמה כאן באתר, צד שמאל למעלה.


#איך_בוחרים_אדריכל #טיפים_לתכנון_בית #איךהופכיםמחסןלדירה #מחסןלמשרד #חלוקהשלדירה #פיצול_ליחידות_דיור #ירושתנחלה #חלוקהשלנחלה #קרקעהיסטורית #איך_לבחור_אדריכל #מהזהפרצלציה #בעיותירושהמקרקעין


#אילתמליס #ארכיטקט #שימושחורג #מחסןלדירה #נדלן #פרצלציה #תכנוןערים #תבע #וילה #אדריכל #ביתפרטי #שיפוץ #זכויותבניה #תמא38 #שינוישימוש #רישויזמין #היתרבניה#placeandspace #interiordesign #Interiordesigner #architecture #architect #israelidesign #ayeletmallis #luxurydesign #luxuryhouse #house #building #israeliarchitecture #realestate #urbandesign

54 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול